Games & Gaming

Czy warto grać w gry free to play?

Dziś mamy do czynienia z coraz większą liczbą gier na rynku. Z jednej strony są to oferowane przez legalne kasyno online w Polsce, z drugiej zaś liczne gry komputerowe, na konsole. Ogromnym powodzeniem cieszą się darmowe gry, czyli free to play. Czym one są, na co warto postawić, czy warto zagrać w takie produkcje?

Czym są gry free to play?

Gry z kategorii free to play, jak sama nazwa wskazuje, należą do darmowych produkcji, w których to nie musimy płacić za finalny produkt. Jednak różnica polega na tym, że oparte są na mikropłatnościach. Nie są to zatem gry offline, które możemy dziś za darmo znaleźć na wielu legalnych stronach internetowych. Mamy tu bowiem do czynienia wyłącznie z produkcjami online, szczególnie z działu MMO, zwłaszcza MMORPG. W założeniu producentów taka gra dostępna jest osobno lub poprzez znaną platformę za darmo. Możemy ściągnąć ją na komputer, konsolę, smartfona czy też korzystać z wersji przeglądarkowej. Pozwala nam na rozgrywkę bez wydawania pieniędzy. Wprowadzony jednak system mikropłatności pozwala na kupowanie kont premium, specjalnych przedmiotów, skórek, innych ulepszeń.

Jakie są znane gry free to play?

Od kilku lat rynek gier komputerowych ewidentnie zmierza w kierunku tego typu produkcji. Studia wolą wydać mniej lub więcej pieniędzy na stworzenie gry, jej marketing, bez zarobienia na samej sprzedaży, aby z czasem zarabiać właśnie dzięki mikrotransakcjom. Przez ostatnią dekadę w sieci pojawiło się wiele już dziś kultowych tytułów, które do dziś cieszą się sporym powodzeniem. Mowa między innymi o League of Legends, Dota 2, World of Tanks, Fortnite, Path of Exile, Warframe, CS:GO, War Thunder, Paladins, Apex Legends, Valorant, Empires and Puzzles, World of Warships. Mamy zatem całkiem spory wybór, gdyż możemy postawić na sieciowe strzelanki, gry z czołgami czy statkami, RPG, gry karciane, jak i produkcje mobilne.

Plusy i minusy gier free to play

Opisywana przez nas kategoria gier rządzi się swoimi prawami, przez co jedni uwielbiają takie tytuły, inni wręcz nienawidzą. W związku z tym mamy tu plusy i minusy. Przyjrzyjmy się zatem pozytywom. Największym niewątpliwie jest brak podstawowych kosztów dla gracza. Dziś ceny za gry komputerowe stale rosną, więc kupno nowego tytułu to często konieczność wydania 100, 200 czy nawet 300 złotych. Tu zaś dostajemy tytuł darmowy. Takie gry w zasadzie się nie kończą. Polegają one na tym, że naszym zadaniem jest ulepszanie swoich postaci, pojazdów, co często zajmuje wręcz setki godzin. Sporo tytułów single player można przejść po kilkunastu godzinach i lądują na półce. W tytuły MMO sporo osób gra latami. To także świetna platforma dla znajomych, gdzie można spotkać się wieczorami online, wspólnie grać i rozmawiać za pośrednictwem komunikatorów. Bardzo okazało się to pomocne w czasie pandemii koronawirusa.

Niestety takie gry często nie są wolne od minusów. Już same mikropłatności wzbudzają kontrowersje. Zdaniem wielu służą one temu, aby jak najwięcej wyciągać pieniędzy od dzieci. Na czymś jednak sami twórcy muszą zarabiać. Są z jednej strony gry, gdzie można kupić konto premium dające więcej XP czy waluty, jak i skórki do gry, a z drugiej strony znajdują się produkcje pay to win. Te drugie właśnie wzbudzają największą niechęć graczy. Przykładem może być gra World of Tanks, gdzie za spore pieniądze, czasem kilkuset złotych, można kupować czołgi premium niedostępne normalnie w grze. Wiele z nich ma specjalnie podwyższone parametry, więc dają graczom przewagę. Jeśli natrafia się na dobrych graczy w takich pojazdach, to najczęściej jesteśmy z góry skazani na porażkę.

Czy warto zatem grać w produkcje free to play? Wszystko jest uzależnione od naszych preferencji. Możemy być neutralni, grać często i nie wydawać swoich środków. Możemy jednak równie dobrze płacić za miesięczny abonament, konto premium, co da nam przewagę, szybszy rozwój.

Related Articles

Back to top button
Close