Już tak często bywa, że jednych interesują gry hazardowe za darmo automaty, a innych zaś gry komputerowe, zwłaszcza online. Łączy je jednak jeden wspólny mianownik, czyli brak opłat. Nie da się ukryć, że bezpłatne gry to magnes na wielu graczy. Nie musimy bowiem wydawać kilkudziesięciu czy kilkuset złotych, aby cieszyć się wielogodzinną rozrywką. Postanowiliśmy sprawdzić strzelanki i to te, które dostępne są za darmo.

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike to prawdziwa legenda, która narodziła się w 1999 roku jako modyfikacja gry Half-Life. Bardzo szybko jednak gra ta stała się samodzielną produkcją, która obrosła wręcz kultowym statusem. Przez lata gracze korzystali z wersji 1.6, jednak w 2012 roku pojawił się Counter-Strike: Global Offensive. Nowy tytuł od Valve Corporation bazował na tym samym schemacie, lecz jednak z nową grafiką i trybami. Mamy tu do czynienia z dwoma zespołami, gdzie po jednej stronie znajdują się terroryści, zaś po drugiej oddział specjalny. Naszym zadaniem w zależności od drużyny jest odbicie/ochrona zakładnika, podłożenie lub rozbrojenie bomby, lub po prostu wyeliminowanie wszystkich przeciwników. W standardowej rozgrywce zaczynamy od prostej krótkiej broni, a za misje, zabójstwa zdobywamy dolary. Te można następnie wydawać na nowe bronie, granaty, ekwipunek, kamizelki. Mimo już wielu lat Counter-Strike: Global Offensive jest nadal jedną z najpopularniejszych gier, która gości na większości wydarzeń e-sportowych. Można tu co prawda kupować skórki, dostęp do w pełni bezpiecznych serwerów, jednak gra jest w pełni darmowa.

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale to oczko w głowie firmy Epic Games, które wydane zostało w 2017 roku. Gra ta obecna jest na wszystkich popularnych platformach, w tym również mobilnych. Jak sam tytuł wskazuje, jest to produkcja z gatunku battle royale. Trafiamy tu na serwer dla 100 graczy, którzy zostają zrzuceni na spadochronach na sporą wyspę. Początkowo każdy z nas nie ma dostępu do broni, jednak na dole znajduje się wiele miejsc z ekwipunkiem. Naszym zadaniem w zależności od strategii jest szybkie zdobycie najlepszej broni i eliminacja wrogów bądź też schowanie się i czekanie na okazję. Możemy tu także niszczyć elementy otoczenia i zdobywać surowce do tworzenia pułapek, baz. W toku rozgrywki mapa ulega zmniejszeniu, a osoby poza jej obszarem tracą punkty życia. Tu również mamy darmową rozgrywkę, jednak z całą masą mikropłatności.

Paladins: Champions of the Realm

Paladins to gra, która często nazywana jest kopią Overwatcha, choć wiele osób twierdzi, że to konkurencja sklonowała rozwiązania z tej produkcji od Hi-Rez Studios. Gra ta zadebiutowała w 2018 roku. Mamy tutaj do czynienia z pojedynkiem 5 na 5. Gracze mogą wybierać spośród kilkudziesięciu postaci, jakie można zakupić w sklepie lub mozolnie odkrywać dzięki zdobywanym kredytom. Bohaterowie dzielą się na kilka klas: atakujących, broniących, skrzydłowych oraz medyków. Każdy z nich posiada inny rodzaj broni, dodatkową zdolność, jak i arcyzdolność. Ponadto gra ma elementy karciane, gdyż możemy ustawiać możliwości swojej postaci poprzez dobór 15 kart. Typowa rozgrywka w trybie oblężenie polega na przejęciu bazy na środku oraz przetransportowaniu wózka do wrogiej bazy. Plusem jest to, że z chwilą śmierci czekamy tylko kilkanaście sekund na respawn, a nie do końca rundy. W trakcie rozgrywki za punkty doświadczenia dokupujemy sobie nowe moce.

Jakie gry są jeszcze warte uwagi?

Oczywiście to tylko 3 szerzej opisane przez nas tytuły. Polecamy jednak jeszcze kilka innych darmowych strzelanek jak choćby: Black Squad, Warface, Quake Champions, kultowy Wolfenstein: Enemy Territory, Apex Legends, Valorant, Team Fortress 2, CoD: Warzone czy też Warframe.