W obecnych czasach zakłady bukmacherskie w sieci czy też darmowe spiny w kasynach możliwe są do sprawdzenia za pomocą telefonów. Przyzwyczailiśmy się codziennego korzystania ze smartfonów takich marek jak Huawei, Xiaomi, Samsung, Apple czy też Honor. Ta ostatnia przez lata należała do Huawei. Teraz jednak chiński gigant zdecydował o jej sprzedaży.

Co stoi za transakcją?

Właśnie się dowiedzieliśmy, że Huawei sprzedaje markę smartfonów Honor. Wszystko to zapewne w obliczu sankcji amerykańskich, które w wyniku bana Donalda Trumpa obowiązują już od wielu miesięcy i dotkliwie uderzają w chińskiego producenta. Ten gigant technologiczny sprzedaje swoją niedrogą markę smartfonów Honor, aby spróbować nie tylko uratować borykający się biznes przed zniszczeniem sankcji nałożonych przez USA, lecz także i uratować samego Honora.

Zapowiedziane niedawno posunięcie ma na celu ożywienie marki Honor poprzez oddzielenie jej od sprzętu sieciowego Huawei i innych firm, które zdaniem Waszyngtonu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kupującym ma być specjalna firma Shenzhen Zhixin New Information Technology Co. Ltd utworzona przez przedsiębiorstwo technologiczne należące do rządu miasta Shenzhen, w którym to także znajduje się siedziba Huawei. Mamy zatem do czynienia z konsorcjum wspieranym przez rząd. Grupa nabywców składa się z ponad 30 dealerów i firm inwestycyjnych, a także wspomnianych władz miasta Shenzhen. Według nieoficjalnych informacji Huawei chce się pozbyć wszystkich akcji, przez co nie będzie miało w przyszłości w niej udziałów.

Założona w 2013 roku firma Honor aktualnie jest jedną z najlepiej sprzedających się marek smartfonów na świecie. Huawei twierdzi, że każdego roku za pośrednictwem Honora dostarcza na świecie ponad 70 milionów telefonów. Jednak w związku z wprowadzonym banem całkowita sprzedaż telefonów Huawei i Honor spadła o 5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Co prawda sama sprzedaż w Chinach wzrosła o 8 procent, jednak zagraniczne dostawy spadły aż o 27 procent. Huawei poinformował wcześniej, że wcześniejsza sprzedaż za pierwsze dziewięć miesięcy 2020 roku wzrosła o 9,9 procent do 671,3 miliarda CNY, co i tak oznaczało spadek z 13,1 procent wzrostu w pierwszej połowie. Firma mimo wszystko nadal twierdzi, że jest rentowna. Sprzedaż smartfonów Huawei poza Chinami ucierpiała, ponieważ firma nie może przeinstalować usług Google, czego oczekuje wielu klientów. Huawei może jednak korzystać z systemu operacyjnego Android firmy Google, albowiem jest to oprogramowanie typu open source. Co prawda sam Huawei usunął amerykańskie komponenty ze swoich podstawowych produktów, to jednak firmie kończą się chipy do smartfonów. Na całe szczęście Qualcomm dostał pozwolenie na dostarczanie chińskiej marce procesorów 4G, które znajdą miejsce w tańszych modelach.

Sprzedaż marki Honor ma na celu uratowanie łańcucha dostaw i zapewnienie przetrwania zaangażowanym firmom. Honor od lat bezpośrednio konkuruje z takimi markami jak Xiaomi, Oppo i Vivo w kategorii tańszych i budżetowych smartfonów. Na decyzję Huawei wpływ mógł mieć również fakt, że choć dostawy i udział w rynku Honora są wysokie, to jednak sam zysk i średnia cena są niższe niż w przypadku głównej marki Huawei. Zdaniem prawników dzięki nowemu właścicielowi Honor może uniknąć sankcji USA, umożliwiając kupowanie chipów wykonanych w amerykańskiej technologii bez licencji. Problemem może być jednak fakt, że jednym z udziałowców Honora ma zostać chiński rząd za pośrednictwem miasta, co może wzbudzać kolejne obawy amerykańskiej administracji. Według nieoficjalnych informacji transakcja może sięgnąć nawet 100 miliardów CNY, co przekłada się na ponad 57 miliardów złotych.