Grupa naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego udowodniła, że ​​gry wideo mogą znacząco poprawić nasze zdrowie psychiczne. Z naukowego punktu widzenia hobby, które było odkładane na bok przez wiele lat, nagle okazuje się korzystne dla naszego samopoczucia. Warto zapoznać się z wynikami tego eksperymentu. Czy gry wideo rzeczywiście mogą wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie? A może to tylko wstępne wnioski, które jeszcze do niczego nie prowadzą? Zachęcamy do lektury tego artykułu, który pokazuje, że przed nami istnieje jeszcze wiele ciekawych możliwości łączących technologię ze zdrowiem psychicznym.

Co się zmieniło podczas pandemii?

Chyba każdy z nas od czasu do czasu lubi zagrać w gry online lub wybiera darmowe gry hazardowe owoce. Osoby niezaznajomione z grami komputerowymi mogą być zaskoczone taką sytuacją. W mediach mainstreamowych jest to najbardziej dochodowa branża rozrywkowa. Trzeba jednak wspomnieć, że samo zainteresowanie zwykle nie jest odbierane pozytywnie. Psychologowie od dawna chwalą się, że gry są wytworem kultury i powinny być traktowane jak filmy czy książki. Badania wykazały nawet, że dziewczęta w wieku szkolnym, które żyją w harmonii z ojcami oraz grają z nimi w gry, są znacznie szczęśliwsze niż córki bez ojców, które nie znają takiej właśnie aktywności.

Co ciekawe, na początku 2020 roku sama Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) polecała gry wideo, jako jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie stresu i utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi podczas wiosennego lockdownu.

Kilka słów o ciekawym badaniu

Badania przeprowadzone w 2020 roku przez naukowców z Oxford University mają przełomowe znaczenie w świecie akademickim. Naukowcy wielokrotnie powtarzali, że gry wideo znacznie poprawiają nasze samopoczucie. Jednocześnie prowadząc ten eksperyment naukowcy doszli do tego wniosku, badając efekty grania w określone gry wideo.

Wcześniej korzystano tylko z danych dostarczonych przez samych uczestników, więc nie było to badanie obiektywne. W tym konkretnym badaniu wzięło udział natomiast aż 3274 uczestników, z których wszyscy mieli powyżej 18 lat.

Jakie gry badano?

Główny badacz, profesor Andrew Przybylski i zespół badawczy wspólnie sprawdzili dwa tytuły: „Animal Hybrid” i „Plants vs. Zombies: Battle for the Neighborhood”. W obu grach rozgrywka odbywa się za pośrednictwem połączenia sieciowego. Oznacza to, że gracze łączą się z innymi, co zdaniem Przybylskiego jest czynnikiem społecznym i może być kluczem do rozwiązania problemu badawczego.

Ciekawe wyniki

Warto podkreślić, że poprawa szczęścia zależy bardziej od subiektywnego doświadczenia z graniem w dany tytuł niż od czasu, jaki inwestujemy. Ludzie, którzy nie mogą w pełni zaspokoić swoich potrzeb psychologicznych w prawdziwym świecie, niekoniecznie będą czuć się lepiej grając w gry. Dlatego, jak zawsze, bardzo ważne będzie zachowanie zdrowej równowagi między światem rzeczywistym a światem wirtualnym. Nie można jednak zaprzeczyć, że dopóki nie ignorujemy całkowicie siebie w zakresie zdrowia psychicznego, gry wideo mogą wprawiać nas w dobre samopoczucie.

Jakie wnioski możemy wysnuć z tej historii? Naukowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nieustannie brakuje jeszcze danych, które mogłyby w stu procentach potwierdzić przedstawioną powyżej analizę. Jedno natomiast jest pewne. Czekają nas kolejne rewolucje związane z rozwojem technologii. To oznacza, że kolejne lata przyniosą jeszcze wiele ciekawych badań i wyników. Zdecydowanie jest warto na nie poczekać.